kontakt

Wydział Fizyki i Astronomii,
pl. Maxa Borna 9,
50-204 Wrocław,

Sekretariat Instytutu Fizyki Teoretycznej
tel.: 71 375 94 08
71 375 95 66, 71 375 92 86

Sekretariat Instytutu Fizyki Doświadczalnej
tel. 71 375 93 02

Sekretariat Instytutu Astronomii
tel.: 71 337 80 60, 71 372 93 73, 71 337 80 61

Dziekanat
tel.: 71 375 94 04

godziny otwarcia dziekanatu:
9:00-13:00
(w środy nieczynny)

Zasady rekrutacji

  Zasady rekrutacji
REKRUTACJA 2010/2011 - studia stacjonarne I stopnia
Kandydaci na studia I (stacjonarne i niestacjonarne) zobowiązani są do dokonania rejestracji w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK).

Dostęp do systemu IRK będzie możliwy poprzez stronę internetową www.irka.uni.wroc.pl lub www.uni.wroc.pl w terminach określonych w harmonogramie rekrutacji znajdującym się na stronie internetowej www.uni.wroc.pl w zakładce: rekrutacja.

  1. Po zakończeniu internetowej rejestracji kandydatów na studia Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna sporządzają w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji listy osób do przyjęcia na studia, a następnie listy osób przyjętych, po uprzednim złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów. Osoby zdające maturę międzynarodową w roku 2010 oraz laureaci i finaliści olimpiad centralnych będący maturzystami w roku 2010 wpisywani są na te listy z urzędu.
  2. Listy, o których mowa w ust. 1 ogłasza się poprzez wywieszenie w siedzibie jednostki rekrutującej lub na jej stronie internetowej.
  3. Kandydaci znajdujący się na liście do przyjęcia są zobowiązani do dostarczenia do odpowiedniej Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji wymaganych dokumentów.
Niedopełnienie obowiązku złożenia dokumentów w określonym terminie spowoduje skreślenie kandydata z listy osób do przyjęcia na studia.
REKRUTACJA 2010/2011 - studia stacjonarne I stopnia - II NABÓR
Zasady przyjęć na studia pierwszego stopnia (3-letnie licencjackie oraz 3,5-letnie inżynierskie)

Rekrutacja odbywa się na kierunki astronomia i fizyka, studia 3-letnie licencjackie oraz na kierunek fizyka techniczna, studia 3,5-letnie inżynierskie. O uzyskaniu dyplomu licencjata fizyki w danej specjalności (ekonofizyka, fizyka doświadczalna, fizyka komputerowa, fizyka teoretyczna, nauczanie fizyki i matematyki, technologie informatyczne, modelowanie układów biologicznych) decyduje odpowiedni dobór przedmiotów kursowych. O uzyskaniu dyplomu inżyniera fizyki technicznej w danej specjalności (dozymetria i ochrona radiologiczna, stosowana fizyka ciała stałego, fizyka medyczna) także decyduje odpowiedni dobór przedmiotów kursowych.

W postępowaniu rekrutacyjnym pod uwagę brane są wyłącznie wyniki egzaminu maturalnego z następujących przedmiotów: fizyka (fizyka z astronomią, fizyka i astronomia), matematyka, chemia, informatyka (elementy informatyki) i biologia. Jeśli egzamin z danego przedmiotu zdawany był na dwóch poziomach, pod uwagę brany będzie wynik poziomu rozszerzonego ze względu na korzystniejszy przelicznik.

Jedyny wyjątek stanowią kandydaci ze starą maturą – są oni zobowiązani do przystąpienia do egzaminu z fizyki – szczegóły poniżej.

Na podstawie informacji z systemu rejestracyjnego IRK Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna (WKR) tworzy listę rankingową kandydatów na podstawie parametru rekrutacyjnego (S) wynikającego z ocen wyników egzaminu maturalnego. Parametr rekrutacyjny (S) jest sumą punktów uzyskanych z fizyki (F), matematyki (M), pozostałych przedmiotów (X) oraz języka nowożytnego (J) po uwzględnieniu parametrów z tabeli:

S = F + M + X +J

X – korzystniejszy dla kandydata wynik za egzaminy maturalne z chemii, informatyki i biologii.

Liczbę punktów z każdego przedmiotu ustala się osobno, w następujący sposób: wynik egzaminu maturalnego podany w procentach przelicza się na punkty (1% = 1 punkt).

Uwaga: do zakwalifikowanie na studia astronomiczne konieczne jest uzyskanie łącznie minimum 30 punktów.

Rekrutacja odbywa się według harmonogramu, który określa terminy najważniejszych czynności rekrutacyjnych: rejestracji kandydatów, ogłoszenia list osób do przyjęcia, przyjmowania dokumentów oraz ogłoszenia list osób przyjętych.

W harmonogramie planuje się trzy tury dobierania kandydatów na wolne miejsca w ramach limitów odpowiednich dla kierunków studiów – informacja o limitach poniżej.. Po zakończeniu rejestracji kandydatów Komisja ogłasza dwie listy:

  • listę rankingową;
  • listę osób do przyjęcia na studia pod warunkiem złożenia wymaganych dokumentów.
Obie listy umieszczone są na stronach internetowych Wydziału oraz wywieszane są w budynku Wydziału. W przypadku nie zgłoszenia się wszystkich kandydatów z listy do przyjęcia następuje dobieranie kandydatów na wolne miejsca z listy rankingowej.

W przypadku nie wyczerpania limitów przyjęć w rekrutacji czerwcowej ogłaszana jest dodatkowa rekrutacja wrześniowa na identycznych zasadach i z identycznymi procedurami. Wszystkie informacje związane z rekrutacją publikowane są na stronie internetowej Wydziału.

Kandydaci ze starą maturą zobowiązani są do przystąpienia do egzaminu. Forma egzaminu: rozmowa kwalifikacyjna; Zakres egzaminu: Identyczny ze szczegółowym opisem maturalnych wymagań egzaminacyjnych z fizyki i astronomii na poziomie podstawowym zapisanych w Informatorze o egzaminie maturalnym z Fizyki obowiązującym od 2008 roku, wydanym przez Centralną Komisje Egzaminacyjną w Warszawie (2007) – strony 21-25.

Warunkiem zdania egzaminu jest uzyskanie co najmniej 6 punktów na rozmowie kwalifikacyjnej punktowanej w skali od 0 do 10. Po egzaminie ustalana jest lista rankingowa oraz próg punktowy (zgodnie z limitem) dla absolwentów szkół średnich ze „starą maturą” do przyjęcia na studia.

Limity przyjęć na studia - kierunek: fizyka: z nową maturą 130, ze starą maturą 50; fizyka techniczna: z nową maturą 80, ze starą maturą 40

W skład komisji rekrutacyjnej wchodzą: przewodniczący, z-ca przewodniczącego, sekretarz, 2 członków oraz 2 egzaminatorów.

REKRUTACJA 2012/2013 - studia stacjonarne I stopnia na kierunkach fizyka, fizyka techniczna i astronomia
REKRUTACJA 2012/2013 - studia stacjonarne II stopnia na kierunkach fizyka i astronomia
REKRUTACJA lato 2011 - studia stacjonarne I stopnia - wszystkie kierunki
REKRUTACJA lato 2011 - studia stacjonarne I stopnia - wszystkie kierunki - II nabór
REKRUTACJA zima 2012 - studia stacjonarne I stopnia - kierunek fizyka
REKRUTACJA zima 2012 - studia stacjonarne II stopnia - kierunek fizyka techniczna
REKRUTACJA zima 2012 - studia stacjonarne II stopnia - kierunek fizyka techniczna - II nabór
REKRUTACJA zimowa 2010/11 - studia niestacjonarne I stopnia
Wydział Fizyki i Astronomii po raz kolejny uruchamia w styczniu 2011r., rekrutację ,,zimową" na niestacjonarne (wieczorowe) licencjackie siedmiosemestralne studia fizyki.
Studia zostaną uruchomione, jeśli zbierze się co najmniej 15 kandydatów, którzy spełnili wszystkie warunki poszczególnych etapów rekrutacji. Studenci, którzy zaliczą w terminie pierwszy semestr studiów niestacjonarnych wieczorowych, mogą zostać przyjęci na pierwszy semestr bezpłatnych studiów stacjonarnych na kierunku fizyka lub fizyka techniczna. Rekrutacja odbywa się na kierunek fizyka, na którym w toku studiów można wybrać następujące specjalności:
  • fizyka doświadczalna,
  • fizyka teoretyczna,
  • nauczanie fizyki i matematyki,
  • fizyka komputerowa,
  • fizyka medyczna,
  • ekonofizyka,
  • technologie informatyczne,
  • modelowanie układów biologicznych.
Studenci, którzy zaliczą w terminie pierwszy semestr studiów niestacjonarnych wieczorowych, mogą zostać przyjęci na pierwszy semestr bezpłatnych studiów stacjonarnych. Kolejne semestry studiów wieczorowych uruchamiane będą pod warunkiem, że zbierze się grupa, co najmniej 15 studentów chcących kontynuować ten rodzaj studiów. W postępowaniu rekrutacyjnym pod uwagę brane są wyłącznie wyniki egzaminu maturalnego lub egzaminu dojrzałości z następujących przedmiotów: fizyka (fizyka z astronomią, fizyka i astronomia), matematyka, chemia, informatyka (elementy informatyki) i biologia. Komisja tworzy listę rankingową kandydatów na poszczególne specjalności na podstawie parametru rekrutacyjnego (S) wynikającego z ocen wyników egzaminu maturalnego lub egzaminu dojrzałości. Liczbę punktów z każdego przedmiotu ustala się osobno, w następujący sposób:
  • STARA MATURA - ocenę z egzaminu dojrzałości lub z egzaminu wstępnego przelicza się na punkty według tabeli, a uzyskany wynik mnoży się przez 2;
    ocena liczba punków (skala 6-stopniowa) liczba punktów (skala 4-stopniowa)
    celująca 100
    bardzo dobra 90 100
    dobra 70 75
    dostateczna 50 50
    dopuszczająca 30
  • NOWA MATURA 2002 - wynik egzaminu maturalnego podany w punktach (jeśli matematyka zdawana była także na poziomie rozszerzonym to punkty uzyskane na obydwu poziomach sumuje się) mnoży się przez 2;
  • NOWA MATURA - wynik egzaminu maturalnego podany w procentach zamienia się na punkty (1% =1 punkt), jeśli przedmiot zdawany był także na poziomie rozszerzonym to punkty uzyskane na obydwu poziomach sumuje się.
Spośród wyników za egzaminy maturalne z chemii, informatyki i biologii brany jest pod uwagę wynik (X) najkorzystniejszy dla kandydata. Parametr rekrutacyjny (S) jest sumą punktów uzyskanych z fizyki (F), matematyki (M), i pozostałych przedmiotów (X):
S = F + M + X .
REKRUTACJA zimowa 2010/11 - studia stacjonarne II stopnia
O przyjęcie na studia stacjonarne drugiego stopnia (2-letnie magisterskie) mogą się ubiegać osoby z dyplomem co najmniej licencjata w zakresie fizyki, fizyki technicznej, astronomii, chemii lub z dyplomem inżyniera.
Podstawą postępowania kwalifikacyjnego będzie rozmowa kwalifikacyjna. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej Komisja ocenia podstawową wiedzę z fizyki i matematyki na poziomie określonym w standardach kształcenia licencjackich studiów fizyki, umiejętność logicznego myślenia i formułowania wniosków w analizie standardowych problemów fizyki. Obowiązujące zakresy wiedzy, właściwe dla wybranych specjalności, są określone w postaci zatwierdzonych przez Radę Wydziału wykazów zagadnień (patrz poniżej) z podstawowych działów fizyki, matematyki i informatyki. Wykazy te są udostępnione kandydatom w Dziekanacie i na stronach internetowych Wydziału, co najmniej na rok przed rozpoczęciem postępowania rekrutacyjnego.
Warunkiem przyjęcia na studia drugiego stopnia jest uzyskanie co najmniej 6 punktów na rozmowie kwalifikacyjnej punktowanej w skali od 0 do 10.
O przyjęcie na specjalność fizyka teoretyczna ubiegać się mogą kandydaci posiadający certyfikat znajomości języka angielskiego na poziomie co najmniej B1. Językiem wykładowym na tej specjalności jest język angielski.
Wykaz zagadnień dla poszczególnych specjalności znajduje się w dołączonych plikach.
Studia I stopnia
Kandydaci na studia I (stacjonarne i niestacjonarne) zobowiązani są do dokonania rejestracji w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK).

Dostęp do systemu IRK będzie możliwy poprzez stronę internetową www.irka.uni.wroc.pl w terminach określonych w harmonogramie rekrutacji.

  1. Po zakończeniu internetowej rejestracji kandydatów na studia Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna sporządzają w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji listy osób do przyjęcia na studia, a następnie listy osób przyjętych, po uprzednim złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów. Osoby zdające maturę międzynarodową w roku 2010 oraz laureaci i finaliści olimpiad centralnych będący maturzystami w roku 2010 wpisywani są na te listy z urzędu.
  2. Listy, o których mowa w ust. 1 ogłasza się poprzez wywieszenie w siedzibie jednostki rekrutującej lub na jej stronie internetowej.
  3. Kandydaci znajdujący się na liście do przyjęcia są zobowiązani do dostarczenia do odpowiedniej Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji wymaganych dokumentów.
Niedopełnienie obowiązku złożenia dokumentów w określonym terminie spowoduje skreślenie kandydata z listy osób do przyjęcia na studia.
Studia II stopnia
Kandydaci na studia II stopnia oraz jednolite studia magisterskie (stacjonarne i niestacjonarne) zobowiązani są do dokonania rejestracji w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK).

Dostęp do systemu IRK będzie możliwy poprzez stronę internetową www.irka.uni.wroc.pl w terminach określonych w harmonogramie rekrutacji.

  1. Po zakończeniu internetowej rejestracji kandydatów na studia Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna sporządzają w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji listy osób do przyjęcia na studia, a następnie listy osób przyjętych, po uprzednim złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów.
  2. Listy, o których mowa w ust. 1 ogłasza się poprzez wywieszenie w siedzibie jednostki rekrutującej lub na jej stronie internetowej.
  3. Kandydaci znajdujący się na liście do przyjęcia są zobowiązani do dostarczenia do odpowiedniej Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej w terminie określonym w harmonogramie rekrutacji wymaganych dokumentów.
Niedopełnienie obowiązku złożenia dokumentów w określonym terminie spowoduje skreślenie kandydata z listy osób do przyjęcia na studia.
C. Juszczak © 2010-2013 - Wydział Fizyki i Astronomii, Uniwersytet Wrocławski