kontakt

Wydział Fizyki i Astronomii,
pl. Maxa Borna 9,
50-204 Wrocław,

Sekretariat Instytutu Fizyki Teoretycznej
tel.: 71 375 94 08
71 375 95 66, 71 375 92 86

Sekretariat Instytutu Fizyki Doświadczalnej
tel. 71 375 93 02

Sekretariat Instytutu Astronomii
tel.: 71 337 80 60, 71 372 93 73, 71 337 80 61

Dziekanat
tel.: 71 375 94 04

godziny otwarcia dziekanatu:
9:00-13:00
(w środy nieczynny)

Fizyka teoretyczna

- Czy zastanawiały Cię podstawowe zasady działania Wszechświata?
- Czy podczas nauki twierdzeń z fizyki i z chemii zadajesz sobie pytanie „dlaczego”?
- Lubisz analizować dogłębnie różne zjawiska z otaczającego Cię świata albo zastanawiać się „co by było gdyby”...?

Jeśli tak, to fizyka teoretyczna jest zdecydowanie kierunkiem dla Ciebie.

Nasz instytut oferuje specjalizacje w takich dziedzinach, jak teoria oddziaływań fundamentalnych, teoria cząstek elementarnych, teoria ciała stałego i fazy skondensowanej oraz metody matematyczne fizyki. Dzięki współpracy międzynarodowej utrzymujemy bliskie kontakty z Perimeter Institute for Theoretical Physics w Waterloo (Kanada), Uniwersytetem La Sapienza w Rzymie, Uniwersytetem w Walencji oraz wieloma uniwersytetami w Rosji.

Kadra Instytutu Fizyki Teoretycznej bierze udział w planowaniu i realizacji wielkich międzynarodowych programów badawczych w dziedzinie fizyki wysokich energii i cząstek elementarnych. Są to eksperymenty ALICE i NA61 realizowane w CERN, neutrinowy eksperyment T2K realizowany w Japonii a także przyszłe projekty takie, jak FAIR-CBM (Darmstadt), JINR-NICA (Dubna) oraz Hyper-Kamiokande. W tej dziedzinie współpracujemy także z najlepszymi ośrodkami w Niemczech, należącymi do Stowarzyszenia Helmholtza (projekty badawcze EMMI i LOEWE. Członkowie naszej kadry mają też powiązania z europejskim projektem CompStar) z dziedziny astrofizyki.


Dzięki tej szeroko pojmowanej współpracy będziesz mieć szansę na dołączenie do ambitnych i pasjonujących programów naukowych. Możesz również kontynuować karierę naukową wybierając nasze studia doktoranckie.

Nawet jeżeli nie wiążesz swojej przyszłości z nauką, nasza specjalizacja nauczy Cię nie tylko podstaw fizyki współczesnej. Przede wszystkim poznasz metody analitycznego myślenia i tworzenia modeli opisujących zjawiska wykraczające także poza ramy fizyki, jak np. biologia, ekonomia, medycyna czy socjologia. W połączeniu z nauką programowania i języków obcych masz szanse na znalezienie zatrudnienia nawet w dziedzinach odległych od pierwotnego kierunku studiów na stanowiskach wymagających kreatywnego podejścia do stawianych przed Tobą problemów.

Rzec można, że odwieczną tajemnicą świata jest jego poznawalność - Albert Einstein.

Dzięki fizyce zobaczyłem więcej niż można sobie wyobrazić. Studia z fizyki nie należą do łatwych, jednak zrozumienie praw przyrody na najbardziej elementarnym poziomie i idące za nim interesujące spojrzenie na otaczający świat jest zdecydowanie tego warte!”

Absolwent fizyki teoretycznej, doktor nauk fizycznych, obecnie pracujący na zagranicznym uniwersytecie

C. Juszczak © 2010-2013 - Wydział Fizyki i Astronomii, Uniwersytet Wrocławski