Wyniki rekrutacji na rok akademicki 2021/2022

Rekrutacja na Wydziale Fizyki i Astronomii na rok akademicki 2021/2022

 

Przebieg rekrutacji:

Studia I stopnia: 

Rekrutację kandydatów na studia I stopnia na rok akademicki 2020/2021 Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna rozpoczęła 1 czerwca 2021 r. Trwała ona do 8 lipca 2021 r. Rekrutacja odbywała się poprzez rejestrację w elektronicznym systemie rejestracji kandydatów IRK, gdzie kandydat był zobowiązany do wprowadzenia danych niezbędnych w procesie rekrutacji. Niezależnie od wyników matur wprowadzonych przez kandydata, wyniki były sprawdzane w centralnym rejestrze wyników matur (KERM) do dnia 14 lipca 2021 r. Ze względu na stan pandemiczny, WKR podjęła decyzje o zdalnych spotkaniach Komisji oraz o zdalnym sposobie przeprowadzania wszystkich rozmów kwalifikacyjnych za pomocą platformy MS Teams. Odpowiednia informacja została przekazana do Działu Nauczania i zamieszczona w uniwersyteckim serwisie rekrutacyjnym, a poszczególni kandydaci podlegający obowiązkowej rozmowie kwalifikacyjnej byli informowani indywidualnie o terminie i sposobie jej przeprowadzenia.  

Rekrutacja główna 

W dniu 12 lipca 2021 r. przeprowadzone zostały rozmowy kwalifikacyjne dla kandydatów gdzie taka rozmowa była wymagana. Ustalono terminy 12 rozmów kwalifikacyjnych z których 8 odbyło się z powodzeniem, 2 osoby nie podeszły w ogóle do rozmowy, a w przypadku dwóch kolejnych konieczne było ustalenie innego terminu rozmowy ze względu na problemy techniczne podczas połączenia. 

Postępowanie kwalifikacyjne było kontynuowane do 14 lipca 2021 r. i pozwoliło z ogólnej liczby 421 zgłoszeń ustalić listy rankingowe kandydatów do przyjęcia (wniesienie opłaty rekrutacyjnej, odbycie rozmowy kwalifikacyjnej jeśli takowa była wymagana, weryfikacja dokumentów olimpijczyków). Poprawnych zapisów w ostatnim dniu postępowania rekrutacyjnego było 379. Kandydaci legitymujący się obywatelstwem polskim z nową maturą, starą maturą oraz maturą międzynarodową punkty rekrutacyjne mieli przeliczone na podstawie uzyskanych wyników z matury (zgodnie z przyjętymi zasadami rekrutacji). Rozmowy kwalifikacyjne przeprowadzone zostały w przypadku obcokrajowców (10 rozmów) niezależnie od kraju uzyskania świadectwa dojrzałości. W bieżącej rekrutacji nie pojawili się kandydaci z polskim obywatelstwem, którzy uzyskali świadectwo maturalne za granicą (poza polskim systemem edukacji), a zobowiązani byli do podejścia do rozmowy kwalifikacyjnej. 

Ze względu na sytuację pandemiczną, rozmowy kwalifikacyjne przeprowadzono wyłącznie zdalnie, za pomocą platformy MS Teams (połączenie audio-video), o czym kandydaci byli poinformowani indywidualnie wcześniej. Po zamknięciu systemu rekrutacyjnego, kandydaci podlegający rozmowie kwalifikacyjnej umówieni zostali na konkretną godzinę rozmowy w dniu 12 lipca 2021 r. Z każdej rozmowy sporządzony został indywidualny protokół zawierający zadane pytania i odpowiedzi kandydatów. Z zaplanowanych 12 rozmów zdalnych odbyło się 8, w przypadku dwóch ze względu na problemy techniczne trzeba było ustalić nowy termin rozmowy; niestety w obu przypadkach problemy techniczne ponownie nie pozwoliły na połączenie, przez co obie rozmowy kwalifikacyjne zostały niezaliczone. Pozytywnie rozmowę zaliczyło 6 kandydatów. 

W dniu 15 lipca 2021 r. zostały ogłoszone listy rankingowe oraz listy kandydatów do przyjęcia. Kandydaci swój status mogli śledzić w systemie rekrutacyjnym IRK. Ponieważ na kierunku INFORMATYKA STOSOWANA I SYSTEMY POMIAROWE liczba kandydatów zakwalifikowanych w tym etapie rekrutacji była znacznie wyższa niż dostępna ilość dostępnych miejsc (234 poprawne zapisy na 50 dostępnych miejsc) ogłoszona została lista rezerwowa. Podobna sytuacja wystąpiła na kierunku ASTRONOMIA, gdzie na 50 dostępnych miejsc zgłosiło się 79 kandydatów. 

Kandydaci mieli czas do 21 lipca 2021 r. na złożenie dokumentów i 22 lipca 2021 r. (po weryfikacji złożonych dokumentów) zostały ogłoszone listy kandydatów przyjętych na studia stacjonarne I stopnia. Jednocześnie ze względu na fakt, iż nie wszyscy uprawnieni kandydaci złożyli dokumenty rekrutacyjne na kierunkach INFORMATYKA STOSOWANA I SYSTEMY POMIAROWE oraz ASTRONOMIA, zostały uruchomiane kolejne etapy rekrutacji (zgodnie z harmonogramem rekrutacji) w celu uzupełnienia listy przyjętych do limitu 50 miejsc w obu przypadkach. 

30 lipca 2021 r. zostały ogłoszone ostateczne wyniki rekrutacji. W jej wyniku przyjęto 114 kompletów dokumentów na 3 kierunkach. Liczba wystawionych pozytywnych decyzji wyglądała następująco: 

  • ASTRONOMIA: 33
  • FIZYKA: 33
  • INFORMATYKA STOSOWANA I SYSTEMY POMIAROWE: 52

Rekrutacja uzupełniająca 

Ze względu na niewyczerpanie limitów przyjęć na kierunkach ASTRONOMIA (limit przyjęć: 50) oraz FIZYKA (limit przyjęć: 80) Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna podjęła decyzję o wystąpieniu do Rektora o ogłoszenie i rozpoczęcie rekrutacji uzupełniającej, która trwała od 2 sierpnia do 15 września 2021 r. w przypadku obu kierunków. Postępowanie rekrutacyjne przewidziane zostało na dzień 16 września 2021 r., w tym dniu zaplanowano także rozmowy kwalifikacyjne. W rekrutacji uzupełniającej zgłosiły się 82 osoby, poprawnych (opłaconych) zapisów w dniu postępowania rekrutacyjnego było mniej, mianowicie 70. Po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego i utworzeniu list rankingowych zakwalifikowano do złożenia dokumentów następującą liczbę kandydatów: 

  • ASTRONOMIA: 26
  • FIZYKA: 30

Dokumenty rekrutacyjne kandydaci mogli składać do 22 września 2021 r.. W dniu 23 września 2021 r.została ogłoszona lista kandydatów przyjętych na oba kierunki. Przyjętych została następująca liczba kandydatów: 

  • ASTRONOMIA: 19
  • FIZYKA: 23

Olimpijczycy 

Podczas rekrutacji na studia I stopnia zgłosiło się 4 kandydatów podlegających rekrutacji przewidzianej dla finalistów olimpiad przedmiotowych oraz wybranych konkursów (Uchwała nr 42/2018 Senatu Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 25 kwietnia 2018 r. w sprawie szczegółowych zasad przyjmowania laureatów i finalistów olimpiad stopnia centralnego oraz laureatów i finalistów konkursów ogólnopolskich na studia w Uniwersytecie Wrocławskim rozpoczynające się w roku akademickim 2019/2020, 2020/2021, 2021/2022, 2022/2023). Ostatecznie zgodnie tym trybem zostało przyjętych dwóch kandydatów – po jednym na kierunku FIZYKA oraz INFORMATYKA STOSOWANA I SYSTEMY POMIAROWE.  

Rezygnacje 

Na wszystkich 3 kierunkach na które prowadzona była rekrutacja wielu uprawnionych kandydatów nie składało dokumentów lub już po ich złożeniu rezygnowało ze studiów. Do dnia 27 września br. oficjalne rezygnacje z podjęcia studiów złożyło 12 osób. Na poszczególnych kierunkach rezygnacje wyglądają następująco: 

  • ASTRONOMIA: 4
  • FIZYKA: 2
  • INFORMATYKA STOSOWANA I SYSTEMY POMIAROWE: 6 

Ostateczna liczba przyjętych kandydatów 

Po przeprowadzeniu rekrutacji głównej w lipcu i uzupełniającej we wrześniu, oraz po uwzględnieniu zgłoszonych rezygnacji z rekrutacji, w dniu 27 września liczba kandydatów na poszczególnych kierunkach wynosiła: 

  • ASTRONOMIA: 48
  • FIZYKA: 54
  • INFORMATYKA STOSOWANA I SYSTEMY POMIAROWE: 46

Studia II stopnia: 

Według zasad rekrutacyjnych, o przyjęcie na studia II stopnia mogą ubiegać się absolwenci dowolnego kierunku studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich. Podstawą rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna sprawdzająca wiedzę i umiejętności z fizyki i matematyki na poziomie licencjackich studiów fizyki (kierunek FIZYKA) lub fizyki, matematyki i astronomii na poziomie licencjackich studiów astronomii (kierunek ASTRONOMIA). 

W przypadku obu kierunków na które prowadzona była rekrutacja, absolwenci kierunków studiów przyporządkowanych większościowo do dyscypliny nauki fizyczne lub astronomia, którzy na dyplomie ukończenia studiów na tych kierunkach uzyskali ocenę co najmniej dobrą, byli zwolnieni z rozmowy kwalifikacyjnej i otrzymali za nią maksymalną liczbę 10 punktów. W tegorocznej rekrutacji rozmowa kwalifikacyjna była obowiązkowa także dla obcokrajowców, niezależnie od kierunku i miejsca ukończonych studiów (zarówno w Polsce jak i za granicą). 

System rekrutacyjny nie wymaga podania przez kandydata kierunku studiów jakie ukończył. Informacje te kandydaci zamieszczają dobrowolnie, przez co przed postępowaniem rekrutacyjnym WKR musiała skontaktować się z każdym kandydatem indywidualnie celem potwierdzenia dyplomu upoważniającego do rekrutacji i przypisania kandydatowi terminu rozmowy kwalifikacyjnej lub zwolnieniu go z niej. 

Rekrutacja główna 

Rekrutacja na studia II stopnia także została rozpoczęta 1 czerwca 2021 r. i trwała do 15 września 2021 r. (ostatni dzień zapisów i wnoszenia opłat). Prowadzona była ona na dwa kierunki, ASTRONOMIA oraz FIZYKA. Dla kierunku FIZYKA wydzielona w rekrutacji została specjalność MASTER’S STUDY OF THEORETICAL PHYSICS, gdzie kandydaci przekładając dokumenty rekrutacyjne musieli uzyskać akceptację aplikacji w postaci pozytywnej formalnej oceny aplikacji przez koordynatora wydziałowego (nie podlegali obowiązkowej rozmowie kwalifikacyjnej). 

Dzień po zamknięciu systemu rekrutacyjnego, 16 września 2021 r., zarejestrowanych było 16 kandydatów na studia II stopnia (ASTRONOMIA – 5; FIZYKA – 10; MASTER’S STUDY OF THEORETICAL PHYSICS – 1). 

Na dzień 16 września 2021 r. zaplanowane zostały rozmowy kwalifikacyjne oraz przeprowadzenie postępowania rekrutacyjnego. Poprawnych i opłaconych zapisów było 15 (ASTRONOMIA – 5; FIZYKA – 9; MASTER’S STUDY OF THEORETICAL PHYSICS – 1). Zgodnie z zasadami rekrutacyjnymi zaplanowano przeprowadzenie 2 rozmów kwalifikacyjnych, 11 kandydatów spełniło wymóg dzięki któremu rekrutowali się na podstawie ukończonego kierunku studiów i uzyskanej oceny. Podobnie jak w przypadku rekrutacji na studia I stopnia, rozmowy kwalifikacyjne zostały przeprowadzone zdalnie przy użyciu platformy MS Teams. W dniu 16 września przeprowadzono obie rozmowy kwalifikacyjne, po jednej na kierunek ASTRONOMIA oraz FIZYKA. Na kierunku ASTRONOMIA rozmowa zakończyła się wynikiem negatywnym, natomiast na kierunku FIZYKA pozytywnym.  

W dniu 20 września 2021 r. ogłoszone zostały listy kandydatów do przyjęcia i kandydaci na nich wyszczególnieni mogli składać dokumenty rekrutacyjne w dziekanacie do dnia 23 września 2021 r. Liczba kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na poszczególne kierunki wygląda następująco: 

  • ASTRONOMIA: 4
  • FIZYKA: 8

Ostateczna liczba przyjętych kandydatów

24 września 2021 r. ogłoszona została lista przyjętych na studia II stopnia. Dokumenty rekrutacyjne złożyło ogółem 12 kandydatów, na poszczególnych kierunkach odpowiednio: 

  • ASTRONOMIA: 4
  • FIZYKA: 8

W większości byli to kandydaci zwolnieni z obowiązku odbycia rozmowy kwalifikacyjnej ze względu na posiadany dyplom ukończenia studiów i ocenę na nim widniejącą. 

Dodała: Joanna Molenda-Żakowicz

Pełnomocnik Dziekana ds promocji wydziału i kontaktów z mediami