World Space Week Wrocław

Zapraszamy na szóstą edycję ogólnopolskiego kongresu kosmicznego World Space Week Wrocław w organizację której, jak co roku, zaangażowani są przedstawiciele naszego Wydziału!

Eksploracja kosmosu, wielkie wyzwania, przed jakimi stoi ludzkość, wymagają pracy i współpracy nas wszystkich. W żadnej dziedzinie nauki tak bardzo nie widać, co dało współdziałanie i korzystanie z najlepszych cech kobiet i mężczyzn, jak w kosmonautyce i szeroko pojętej eksploracji kosmosu. NASA, agencja niegdyś bardzo zmaskulinizowana, teraz stawia na bliską współpracę obu płci i chce, by do końca dekady kobiety stanowiły połowę jej pracowników. Ten trend widać na całym świecie. Współdziałanie, szacunek naukowy, wspólny cel – to priorytety tych, którzy przesuwają granice ludzkiej wiedzy.

hd_wsww2022

W trakcie tegorocznego World Space Week Wrocław pragniemy uhonorować niegdysiejsze ciche bohaterki, a teraz równoprawne uczestniczki polskiego życia naukowego. Kobiety nie obawiające się wyzwań i potrafiące przekraczać granice. Chcemy też pokazać mężczyzn, którzy rozumieją, że tylko razem mamy moc zmieniania świata. W końcu jesteśmy jak dwie nogi jednego człowieka – tylko wspólnie możemy poruszać się, chodzić i biegać.

World Space Week Wrocław odbędzie się w dniach 1-2 października stacjonarnie we Wrocławiu, w budynku Concordia Design (Wyspa Słodowa 7). W tym roku pod hasłem przewodnim „Rola kobiet w nauce i inżynierii”, zaproszeni goście będą promować nauki ścisłe oraz nowe technologie wśród młodzieży, pasjonatów oraz profesjonalistów. Wstęp jest wolny, po wcześniejszej rejestracji.

Podczas konferencji popularnonaukowej spotkać, posłuchać i porozmawiać w kuluarach będzie można m.in. z: dr Olgą Malinkiewicz (Saule Technologies), prof. Andrzejem Draganem (UW), prof. Agnieszką Zalewską (IFJ PAN), prof. Katarzyną Malinowską (ALK), dr Aleksandrą Bukałą (POLSA), dr Anną Chrobry (Airbus), dr Natalią Zalewską (CBK PAN), dr Anną Kamińską (Creotech Instruments), prof. Julitą Kulbacką (UMW), prof. Anną Chełmońską-Soytą (UPWr), Wiktorem Niedzickim, prof. Janem Dziubanem (PWr), dr Anną Fogtman (ESA), Justyną Średzińską (ESERO PL), Inną Uwarową, dr inż. Martą Kasprzyk (PW), dr inż. Weroniką Urbańską (PWr) oraz Ewą Borowską (Extremo Technologies), dr Tomaszem Barcińskiem (CBK PAN), Adrianną Grają (PWr), dr inż. Agnieszką Podwin (PWr), dr inż. Patrycją Śniadek (PWr), Przemysławem Rudziem (POLSA), Moniką Jędrzejewską (CN Kopernik), Eweliną Zambrzcką -Kościelnicką (CBK PAN, National Geographic), Hubertem Kijkiem (TVN 24), dr Mileną Ratajczak (OAUW) czy dr Krzysztofem Kanawką (Blue Dot Solutions).

Poza konferencją popularnonaukową podczas World Space Week Wrocław odbędą się jeszcze dwie ważne części:

Strefa warsztatowo-pokazowa: piknik edukacyjny oraz warsztaty technologiczno-kreatywne dla dzieci i młodzieży. W strefie spotkać będzie można koła naukowe, grupy edukatorów oraz firmy edukacyjne. Na warsztaty dla dzieci obowiązują zapisy. Ponadto w strefie zaplanowano spotkania z autorami książek popularnonaukowych, m.in. Eweliną Zambrzycką-Kościelnicką, Andrzejem Draganem i Przemysławem Rudziem.

Strefa networkingowa: przestrzeń integracyjna, prezentacyjna i warsztatowa dla doświadczonych naukowców, inżynierów, specjalistów oraz młodych naukowców, studentów, czy uczniów. W programie poza prezentacjami firm i zespołów naukowo-technologicznych przewidziano warsztaty dla studentów m.in. z zakładania StartUpów, a także panele dyskusyjne. Na same warsztaty należy się zapisać.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie WroSpace, współorganizatorami: Polska Agencja Kosmiczna i Fundacja Empiria i Wiedza. Partnerami są: Bank Gospodarstwa Krajowego, Fundacja BOŚ, Centrum Badań Kosmicznych, Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO, Centrum Nauki Kopernik, Gmina Wrocław oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Patronat medialny sprawują: Astronomia, Urania-Postępy Astronomii, Astrolife, Astronet, To Jakiś Kosmos i Kosmonauta.net.

Strona wydarzenia: www.worldspaceweek.pl
Link do wydarzenia na FB: https://fb.me/e/5tytRg1Zy