Symulacje komputerowe płynów w modelu LBMTau1

W niedawno opublikowanym artykule pt. Memory-efficient Lattice Boltzmann Method for low Reynolds number flows, dr hab. Maciej Matyka z Uniwersytetu Wrocławskiego i dr Michał Dzikowski z ICM Uniwersytetu Warszawskiego, omawiają zmodyfikowaną metodę symulacji komputerowej płynów opartą o model gazu sieciowego Boltzmanna (LBMTau1).20210715_LBMTau1-przeplyw3D

Autorom udało nam się zaoszczędzić pamięć wykorzystywaną przez algorytm, dzięki czemu byli w stanie symulować większe i bardziej skomplikowane układy.

Artykuł zawiera pełen kod źródłowy algorytmu w języku C++, dzięki czemu może stanowić materiał dydaktyczny dla uczniów i studentów, którzy są zainteresowani komputerową dynamiką płynów.

Ilustracja pokazuje przepływ trójwymiarowy zobrazowany w symulacji wykonanej z użyciem modelu LBMTau1. (Kliknij na obrazek, żeby zobaczyć pełen rozmiar).

Film instruktażowy, omawiający implementację algorytmu LBMTau1, który został stworzony w celu efektywnego upowszechniania wyników naukowych osiągniętych przez autorów, można obejrzeć w dwóch wersjach językowych (język polski i angielski).

Linki do artykułu i filmu:

Dodała: Joanna Molenda-Żakowicz
Pełnomicnik Dziekana ds promocji wydziału i kontaktów w mediami