Obserwacje zaćmienia Słońca w Instytucie Astronomicznym

Wrocławski Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają na

Obserwacje częściowego zaćmienia Słońca

Czas: 25 października 2022 r., godz. 10:50 – 13:40

Miejsce: Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Kopernika 11, bud. A, s. Mergentalera, taras obserwacyjny

zacmienie

Program wydarzenia:

11:12 – 13:26 – bezpieczne obserwacje częściowego zaćmienia Słońca przez odpowiednie instrumenty astronomiczne

(taras obserwacyjny)*

10:50 Rozpoczęcie (PTMA)
10:55 Film wyjaśniający mechanizm powstawania zaćmień Słońca oraz Księżyca (PTMA)
11:02 Łączenie z innymi oddziałami PTMA
11:12 Pierwszy kontakt (początek częściowego zaćmienia)
11.30 Prelekcja „Czego możemy się dowiedzieć obserwując zaćmienia Słońca?” – dr hab. prof. UWr Arkadiusz Berlicki (Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego)
12.15 Faza maksymalna zaćmienia – łączenie z innymi oddziałami PTMA
12.30 Prelekcja „Dlaczego nie widzimy zaćmień co miesiąc?” – dr Marek Stęślicki (Zakład Fizyki Słońca CBK PAN)
13.10 Łączenie z innymi oddziałami PTMA i obserwacja ostatniego kontaktu (koniec częściowego zaćmienia) o 13:26.
13.40 Zakończenie

* tylko przy dobrej pogodzie

Mamy nadzieję, że pogoda będzie dla nas łaskawa i serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji: strona FB Instytutu Astronomicznego UWr, wydarzenie pt. „Częściowe zaćmienie Słońca 25 X 2022 r.” (link)