Nagroda ministra edukacji dla prof. dr hab. Davida Blaschke

W dniu 19 lutego 2022 r. ogłoszono laureatów Nagród Ministra Edukacji i Nauki. Zgodnie z tradycją poprzednich lat, naukowcy i badacze zostali wyróżnieni za zasługi w pięciu kategoriach: znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz całokształt dorobku. Minister Edukacji i Nauki przyznał 103 nagrody, w tym 86 indywidualnych i 17 zespołowych. Uhonorowanych zostało m.in. dwoje naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego, w tym prof. dr hab. David Blaschke, który otrzymał nagrodę za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej.

Baschke-2

Prof. dr hab. David Blaschke tak mówi o sobie samym: „Moją drogę życiową wyznacza dążenie do odkrycia podstawowych praw i zasad rządzących zjawiskami wyglądu materii, a w szczególności przewidywanie przejść fazowych w układzie, które mogą zachodzić w odpowiedzi na ekstremalne warunki, np. temperatury, gęstości i silne pola, panujące w eksperymentalnych warunkach laboratoryjnych lub w Kosmosie.

Obecnie prof. Blaschke zaangażowany jest w szereg dużych międzynarodowych projektów. Warto wspomnieć o jednym z nich – dotyczy on materii jądrowej w ekstremalnych warunkach przy energiach NICA. Projekt poświęcony jest badaniom materii w ekstremalnych warunkach w zderzeniach ciężkich jonów oraz we wnętrzach gwiazd zwartych. W ramach projektu badacze skonstruują modele kwarkowo-hadronowego równania stanu materii, zbadają ich własności i charakterystyczne efekty obserwacyjne dla eksperymentów przy energiach osiągalnych przy kompleksie NICA. Niedawno prof. Blaschke ukończył projekt „Matter under extreme conditions in heavy-ion collisions and neutron stars”, poświęcony systematycznym badaniom równania stanu (ang. equation of state, EoS) i diagramu fazowego silnie oddziałującej materii w ekstremalnych warunkach temperatury, gęstości i asymetrii izospinowej na podstawie teoretycznego modelowania polowego niskoenergetycznego, silnie sprzężonej chromodynamiki kwantowej (QCD) w reżimie nieperturbacyjnym. W ramach projektu zaproponowano i zrealizowano nowe podejście oparte na metodach analizy bayesowskiej służące do badania hybrydowej materii kwarkowo-hadronowej, dzięki któremu można oszacować nieznane parametry modelu charakteryzujące fazy ciepłej, gęstej materii.

Prof. Blaschke jest w chwili obecnej szczególnie zaangażowany w realizację projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, pn.: „Neutron stars: birth, structure and mergers”. Celem tego projektu jest zrozumienie podstawowych własności gwiazd neutronowych, od ich narodzin do samego końca, w łącznym kontekście astrofizyki, fundamentalnych oddziaływań i najnowszych danych eksperymentalnych.

Innym ważnym dla prof. Blaschke obszarem badawczym jest kwantowa kinetyka produkcji cząstek w silnych polach. Projekt ten był poświęcony wyjściu poza etap badań równań stanu i struktury fazowej silnie oddziałującej materii w warunkach równowagi termodynamicznej i wkroczeniu w dziedzinę nierównowagową, co stanowi nieodzowną podstawę adekwatnego podejścia do sytuacji niestacjonarnych spotykanych w zderzeniach ciężkich jonów oraz w zderzaczach laserowych o dużej intensywności.

Obecnie główne obszary zainteresowań badawczych profesora to kwantowa teoria pola dla materii w ekstremalnych warunkach wysokich temperatur, gęstości i silnych pól; powstanie i dysocjacja (efekt Motta) stanów związanych i kondensatów kwantowych w ekstremalnych warunkach; badanie diagramu fazowego gęstej materii hadronowej i przejść fazowych QCD w zderzeniach ciężkich jonów i w astrofizyce, a także produkcja par (mechanizm Schwingera) w silnych polach i zastosowania w laserach wysokiej intensywności.

Dzień Nauki Polskiej to ustanowione w roku 2020 polskie święto państwowe obchodzone w dniu 19 lutego. Święto to jest poświęcone upamiętnieniu dokonań polskich naukowców i ich dążeń do poznania prawdy. Jego data jest związana z przypadającą w tym dniu rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika.

Więcej informacji:

Dodała Joanna Molenda-Żakowicz

Pełnomocnik Dziekana ds. promocji i kontaktów z mediami