Nagroda Gravity Research Foundation za esej pt. „Quantum Gravity Phenomenology in the Infrared”

20210611_BlackHole

W roku 2021, fundacja Gravity Research Foundation przyznała pięć nagród za eseje dotyczące grawitacji. Jedną z nagrodzonych prac jest esej pt „Quantum Gravity Phenomenology in the Infrared”, której autorami są Freidel, Kowalski-Glikman, Leigh i in, który zdobył drugie miejsce i nagrodę w wysokości 700$. Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 4000$ zdobyła praca „The Elastic Vacuum”, której autorem jest Samir Mathur.

W pracy „Quantum Gravity Phenomenology in the Infrared”, autorzy badają efekty grawitacji kwantowej, które są tradycyjnie wiązane z małymi odległościami i wysokimi energiami. W nagrodzonym eseju argumentują, że, co być może zaskakujące, grawitacja kwantowa może mieć ważne konsekwencje dla fenomenologii w podczerwieni. Dyskusja jest skoncentrowana wokół koncepcji grawitacji kwantowej obejmującej pojęcie kwantowej czasoprzestrzeni, która pojawia się w teorii metastrun. Teoria ta umożliwia opis ewolucji kosmologicznego Wszechświata, w którym pewne, dualne stopnie swobody strun odprzęgają się wraz ze starzeniem się Wszechświata. Co ważne, taka implementacja kwantowej grawitacji pozwala na włączenie podstawowej skali długości bez wprowadzania łamania symetrii Lorentza na poziomie fundamentalnym.

Na ilustracji znajduje się wizja artystyczna supermasywnej czarnej dziury o masie od milionów do miliardów mas Słońca. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Dodała: Joanna Molenda-Żakowicz
Pełnomocnik Dziekana ds. promocji i kontaktów z mediami