Konkurs Fizyczny im. Bożeny Koronkiewicz

W sobotę 26 lutego 2022 r. w sali im. Jana Rzewuskiego odbył się II etap Otwartego Międzyszkolnego Konkursu Fizycznego im. Bożeny Koronkiewicz 2022. Na tym etapie uczniowie ze szkół ponadpodstawowych Dolnego Śląska rozwiązywali zadania przygotowane przez dr Mirelę Kaczmarek z Zakładu Nauczania Fizyki IFD i dr hab. Ewę Dębowską. Pandemia spowodowało, że w tym roku liczba uczniów była znacznie mniejsza niż w poprzednie lat, ze zgłoszonych wcześniej 24 uczniów do II etapu przystąpiło ostatecznie tylko 19 osób. Pracę uczniów nadzorowała i oceniała Komisja złożona z nauczycieli fizyki X LO, pracowników Wydziału PPT PWr oraz autorki zadań konkursowych.

Wyniki II etapu Konkursu zostaną ogłoszone do dnia 6 marca 2022 r., na stronie internetowej Liceum Ogólnokształcącego nr X im. Stefanii Sempołowskiej we Wrocławiu, na której Komisja ogłosi listę dziesięciu uczniów zakwalifikowanych do Finału. Finał Konkursu odbędzie się 8 kwietnia 2022 r. o godzinie 9:00 i będzie miał formułę stacjonarną, w Liceum Ogólnokształcącym Nr X lub zdalną, na platformie Microsoft Teams. Podczas Finału uczestnicy zaprezentują samodzielnie przygotowane referaty, pokazy lub inne formy dokumentujące ich własną pracę związaną z zainteresowaniami, fascynacjami naukowymi czy też własnymi badaniami z dziedziny fizyki lub astronomii.

Organizatorami Konkursu są Liceum Ogólnokształcące nr X im. Stefanii Sempołowskiej we Wrocławiu, Politechnika Wrocławska i Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Konkurs odbywa się pod patronatem Oddziału Wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Historia konkursu

Początki konkursu datują się na rok 1996, w którym Szkolny Konkurs Fizyczny został zorganizowany po raz pierwszy. Konkurs był dwuetapowy. Etap pierwszy polegał na wyłonieniu dziesięciu najlepszych uczestników z całej szkoły. Następnie w drugim etapie osoby te przedstawiały w auli X LO swoje prace fizyczne oraz eksperymenty. Jury, w skład którego wchodzili profesorowie  z wyższych uczelni wrocławskich, wybierali „Najlepszego Fizyka  X LO”. W roku 2005, ogłoszonym przez Organizację Narodów Zjednoczonych „Światowym Rokiem Fizyki”, nauczycielki fizyki w X LO Bożena Koronkiewicz i Helena Nazarenko–Fogt podzieliły się za światem swoją ideą „Szkolnego Konkursu Fizycznego” i w ten sposób rozpropagowały Konkurs w innych szkołach. Bożena Koronkiewicz już wówczas pełnia funkcję dyrektora X LO we Wrocławiu.  Konkurs początkowo miał charakter regionalny (dolnośląski). Obecnie biorą w nim udział uczniowie z różnych województw.

Bożena Koronkiewicz zmarła dnia 14 lipca 2013 r. Pogrzeb, w którym udział wzięło wielu uczniów, absolwentów i pracowników X LO, a także przedstawiciele władz miasta i Kuratorium Oświaty odbył się 18 lipca 2013 r.

Począwszy od roku szkolnego 2014/15 Konkurs nosi imię Bożeny Koronkiewicz.

Więcej informacji:

Dodała Joanna Molenda-Żakowicz

Pełnomocnik Dziekana ds. promocji i kontaktów z mediami