Fizyczno-Astronomiczna Konferencja

W dniach 4-6 marca 2022 r. w Karpaczu odbyła się Fizyczno-Astronomiczna Konferencja, integrująca środowiska studenckie związane z naukami fizycznymi jak i z badaniami kosmosu.

Konferencja odbywała się w pełni stacjonarnie w podlegającej pod Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego Stacji Ekologicznej STORCZYK w Karpaczu, położonej tuż przy granicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Dla wielu była to pierwsza, od początków pandemii okazja do spotkania się większą grupą, również ze studentami z innych miast, oraz wymianę wiedzy i poglądów.

Organizatorem tegorocznej edycji, podobnie jak miało to miejsce we wcześniejszych latach, było Koło Naukowe Fizyków „Migacz”, działające przy Instytucie Fizyki Doświadczalnej Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Poprzednie wydarzenie miało miejsce w kwietniu 2018 roku. Oprócz studentów z naszego wydziału na konferencję przybyli również reprezentanci innych uczelni, w tym goście z Torunia i Krakowa. Część z zainteresowanych skorzystała również z możliwości uczestniczenia jako wolni słuchacze.

karpacz

Na zdjęciu: Fizyczno-Astronomiczna Konferencja. Autor: Wojciech Niewiadomski

Uczestnicy zaprezentowali łącznie 27 wystąpień. Każdy z przybyłych przedstawiał zagadnienia związane z własnym kierunkiem studiów, specjalizacjami własnych uczelnią, mógł dzielić się dokonaniami w ramach projektów naukowych, ale także osobistymi zainteresowaniami. Było miejsce zarówno na omówienie poważniejszych zagadnień, jak i kwestii typowo popularnonaukowych. Każdy mógł dowiedzieć się nieco więcej o tym, czym zajmują się osoby na innych kierunkach. Sporo prelekcji poświęconych było zagadnieniom związanym z mechaniką kwantową. Oprócz tego słuchacze mogli dowiedzieć nieco więcej o dokonaniach w astronomii, w tym o życiu gwiazd czy o obserwacjach wykonanych z pomocą radioteleskopów. Pojawił się także temat pomiarów promieniowania naturalnego w różnych częściach świata. Na uwagę zasługuje tu fakt, że w Karkonoszach, ze względu na charakterystykę tutejszych skał, odnotowuje się jeden z najwyższych w Polsce wskazań naturalnego promieniowania, nie stanowiący zagrożenia dla naszego zdrowia. Zaprezentowano również działanie detektora promieniowania jonizującego, z możliwością własnoręcznego przetestowania urządzenia.

Pojawiały się też wystąpienia powiązane z historią fizyki i astronomii, a nawet aspektami relacji między filozofią a nauką. Można było poznać między innymi historię kształtowania się gwiazdozbiorów na niebie, od czasów starożytnych po nowożytne. Wszystkie te referaty stanowiły wstęp do dyskusji toczących się wśród uczestników w trakcie przerw między sesjami.

Oprócz wystąpień uczestnicy mieli również okazję wziąć udział w innych aktywnościach. Kto tylko chciał, mógł wybrać się z grupą na wycieczkę w góry. Dla gości zorganizowano również zwiedzanie samego miasta. Można było zobaczyć między innymi Świątynię Wang, jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków u stóp Karkonoszy. Wieczorami natomiast, po sesjach referatowych, była okazja do zintegrowania się podczas wspólnych rozmów czy grach planszowych.

karpacz_2

Na zdjęciu: Grupa uczestników konferencji biorąca udział w wycieczce w góry. Autorka: Weronika Puchalska

Konferencja pozwoliła na poznanie studentów z innych uczelni i kierunków. Wymiana wiedzy i doświadczenia pozwala na lepsze zrozumienie tego, czym zajmują się inne specjalizacje. Jest to również wstęp do innych konferencji w przyszłej karierze zawodowej.

Autor relacji: Wojciech Niewiadomski, student Astronomii na UWr

Dodała Joanna Molenda-Żakowicz