Deformacje symetrii czasoprzestrzennych

W przedostatnim numerze Lecture Notes in Physics (Lect. Notes Phys. 986, 2021), Michele Arzano i Jerzy Kowalski-Glikman opublikowali pierwsze w literaturze światowej monograficzne podsumowanie badań dotyczących deformacji symetrii czasoprzestrzennych. Praca ta ukazała się w postaci książki pt. „Deformations of Spacetime Symmetries: Gravity, Group-Valued Momenta, and Non-Commutative Fields”.

Oto jak prof. Kowalski-Glikman wyjaśnia zawartość tej publikacji:

Nasza książka jest pierwszym w literaturze światowej monograficznym podsumowaniem badań dotyczących deformacji symetrii czasoprzestrzennych.

Symetrie czasoprzestrzeni, takie jak symetria Lorentzowska albo symetria względem przesunięć w czasie i przestrzeni są podstawowymi zasadami współczesnej fizyki wysokich energii. Spodziewamy się jednak, że gdy weźmie się pod uwagę hipotetyczne efekty związane z kwantowymi efektami w polu grawitacyjnym, symetrie te – zachowując swój fundamentalny charakter – zmieniają się nieco, stają się zdeformowane. Okazuje się, że efekty takiej deformacji, jeśli rzeczywiście występują, pomimo ich niezwykłej małości, mogą być zauważone w niektórych obserwacjach astrofizycznych i kosmologicznych.

Nasza książka jest wykładem podstaw teoretycznych teorii deformacji symetrii czasoprzestrzennych. W szczególności analizujemy w niej dokładnie tzw. kappa-deformację zaproponowaną 30 lat temu przez prof. Jerzego Lukierskiego i jego współpracowników.

Dodała: Joanna Molenda-Żakowicz
Pełnomocnik Dziekana ds promocji wydziału i kontaktów w mediami