Posiedzenie naukowe Wrocławskiego Oddziału PTF

Serdecznie zapraszamy na posiedzenie naukowe Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Fizycznego połączone z Seminarium Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN, które odbędzie się w najbliższy czwartek 12 stycznia 2023 r. o godz. 12.00 w audytorium Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN, podczas którego prof. dr hab. Michał Tomczak z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Dziekan Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego wygłosi referat pt. „De revolutionibus” Mikołaja Kopernika – okoliczności powstania i późniejszy odbiór”.

Streszczenie referatu:

Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Mikołaja Kopernika ze względu na przypadającą 550. rocznicę urodzin Astronoma. Warto więc z tej okazji odświeżyć wiedzę o naszym Wielkim Rodaku i dziele jego życia. Jest nim niewątpliwie „De revolutionibus” – książka, która położyła podwaliny pod nowożytną naukę. Pisał ją bez mała przez 30 lat, a jej pierwsze wydanie ujrzało światło dzienne u schyłku jego życia, w dosyć emocjonujących okolicznościach. Przedstawię pokrótce zawartość „De revolutionibus”, uzasadnię motywacje jakimi kierował się Kopernik, podam kilka ciekawostek związanych z kolejnymi wydaniami książki, ich dystrybucją i reakcją elit.

Plakat dotyczący wydarzenia:

2023-01-12_Seminarium_Michał_Tomczak_plakat