kontakt

Wydział Fizyki i Astronomii,
pl. Maxa Borna 9,
50-204 Wrocław,

Sekretariat Instytutu Fizyki Teoretycznej
tel.: 71 375 94 08
71 375 95 66, 71 375 92 86

Sekretariat Instytutu Fizyki Doświadczalnej
tel. 71 375 93 02

Sekretariat Instytutu Astronomii
tel.: 71 337 80 60, 71 372 93 73, 71 337 80 61

Dziekanat
tel.: 71 375 94 04

godziny otwarcia dziekanatu:
9:00-13:00
(w środy nieczynny)

Konkurs na program popularyzujący fizykę

logo konkursu Fizbit Instytuty Fizyki Teoretycznej i Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają studentów z całej Polski do udziału w X edycji konkursu na oprogramowanie popularyzujące fizykę, pokazujące w atrakcyjny i prosty sposób skomplikowane zjawiska, uczące poprzez zabawę.

Na konkurs Fizbit będą przyjmowane zarówno programy użytkowe, jak i gry komputerowe. Prace, wykonane w dowolnej technologii z uwzględnieniem interfejsu graficznego użytkownika (GUI), mogą być dziełem zarówno jednego jak i kilku autorów, ale wszyscy muszą studiować na polskiej uczelni. Aplikacje należy przesłać drogą elektroniczną do 30 września 2013 roku. Kapituła będzie oceniała nie tylko ich zawartość, ale także jakość i przyjazność interfejsu, walory estetyczne i rozrywkowe.

Przewidziano trzy nagrody pieniężne: 1500 zł dla zwycięzcy, 750 zł za drugie miejsce i 300 zł za trzecie.

– Naszym celem jest promowanie oprogramowanie, które pokazuje fizykę jako naukę atrakcyjną, ułatwia zrozumienie fizycznych praw i zjawisk. Prace mogą na przykład przedstawiać wybrane zjawisko, symulację czy wizualizację procesu fizycznego – mówi dr Maciej Matyka z Instytutu Fizyki Teoretycznej UWr, jeden z organizatorów konkursu.

– W naszym konkursie wygrywały programy o ciekawej szacie graficznej, w prosty sposób ujmujące skomplikowane zagadnienia. Dobrym przykładem są zwycięskie programy Bartosza Dobrzyckiego „Katapulta” (2005 r.) i „Trebuchet” (2006 r.). Bartek przedstawił ruch średniowiecznych maszyn bojowych z użyciem symulacji fizycznej bryły sztywnej z więzami. Zastosował realistyczną, jak na tamte czasy, grafikę 3d. Po konkursie na zaproszenie TVP1 prezentował swoją aplikację w programie telewizyjnym „Laboratorium” – opowiada dr Matyka.

W zeszłym roku jury najwyżej oceniło „QTBlueSky” Piotra Polesiuka, który studiuje na naszym uniwersytecie i fizykę, i informatykę. Jego program pozwala symulować rozpraszanie światła przez kryształy, generować takie zjawiska jak tęcza czy halo. Po konkursie Piotr został zaproszony na staż przez wrocławską firmę Vratis, która specjalizuje się w tworzeniu algorytmów do przetwarzania obrazów, są one stosowane m.in. w medycynie i biologii molekularnej.

program Spektruś W pierwszej edycji konkursu w 2000 roku zwyciężył Mikołaj Pytel. Jego „Spektruś” do analizy spektralnej pierwiastków jest używany do dziś przez studentów na zajęciach II pracowni fizycznej.

Nazwa Fizbit została wprowadzona w zeszłym roku, a w tym konkurs ma po raz pierwszy charakter ogólnopolski. Zapraszamy do udziału!

Więcej informacji, regulamin i formularz zgłoszeniowy na stronie konkursu. Dodatkowymi wyjaśnieniami chętnie służy dr Maciej Matyka.
Źródło

C. Juszczak © 2010-2013 - Wydział Fizyki i Astronomii, Uniwersytet Wrocławski