Uniwersytet Wrocławski nawiązał współpracę z firmą Scanway

Branża kosmiczna to nie tylko światowi giganci.  Firma Scanway S.A. to wrocławski innowacyjny koncept zainicjowany kilka lat temu przez studentów, który od idei rozwinął się do liczącej się firmy na polskim rynku kosmicznym. Dzisiaj Scanway to zespół doświadczonych inżynierów, specjalistów z zakresu technologii wizyjnej: optyków, programistów, specjalistów FPGA, mechatroników oraz automatyków. W ramach swojej działalności Scanway oferuje szeroki zestaw różnego rodzaju instrumentów i urządzeń optycznych dla pojazdów kosmicznych. Rozwiązania firmy przyczyniają się do popularyzacji filozofii Przemysłu 4.0. poprzez automatyzację i optymalizację procesu kontroli jakości w takich branżach jak: automotive, poligraficznej i opakowaniowej, spożywczej, medycznej itp.

Jest nam zatem bardzo miło poinformować, że Uniwersytet Wrocławski nawiązał współpracę naukową, dydaktyczną i co ważne gospodarczą z firmą Scanway dzięki wspólnej inicjatywie prorektora ds. badań naukowych prof. dr. hab. Artura Błażejewskiego, dr Adrianny Michalewskiej kierownika Działu ds. Nauki oraz dr Justyny Czeszejko-Sochackiej z Centrum Transferu Technologii UWr. Umowa została podpisana w siedzibie Scanway we Wrocławskim Parku Technologicznym.

Podczas kilku spotkań, które odbyły się między naukowcami z UWr i przedstawicielami firmy określono kilka perspektywicznych pól współpracy. Dr hab. Robert Falewicz dyrektor Instytutu Astronomicznego mówił o wspólnych badaniach związanych z obserwacją kosmosu, m.in. gwiazd, Słońca czy innych obiektów znajdujących się w Układzie Słonecznym. Nasi naukowcy będą mogli brać udział w procesie prototypowania teleskopów, kolimacji układów optycznych, symulacjach numerycznych czy testowaniu na obiektach astronomicznych. Istotnym aspektem współpracy będzie obszar analizy danych satelitarnych. Jest to bardzo dynamicznie rozwijająca się dziedzina przemysłu i już dzisiaj dane satelitarne wykorzystuje się m.in. w rolnictwie, monitorowaniu zmian użytkowania ziemi, monitorowaniu miast oraz jakości powietrza. 

Szczególne zainteresowanie wzbudził pomysł zbudowania i wystrzelenia wspólnego satelity, który umożliwi obserwację zarówno Ziemi, jak i przybliży nas do obiektów w kosmosie. Program kosmiczny będzie naszym wspólnym priorytetem. Scanway ma doświadczenie na tym polu, ponieważ na początku tego roku wystrzelili własnego satelitę STAR VIBE, który dwa razy dziennie przelatuje nad Wrocławiem. 

Poza tematami kosmicznymi, podczas spotkania poruszono również tematy takie, jak praktyki dla studentów, doktoraty wdrożeniowe i studia podyplomowe.

Więcej informacji znajduje się na stronie https://uwr.edu.pl/scanway-droga-do-gwiazd/