Minister Edukacji i Nauki wygasił mandat Rektora

Zgodnie z informacją opublikowaną przez Uniwersytet Wrocławski (link), mandat rektorski Jego Magnificencji prof. Przemysława Wiszewskiego został wygaszony przez Ministra Edukacji i Nauki Przemyslawa Czarnka. Do czasu przeprowadzenia wyborów obowiązki rektora pełnić będzie, zgodnie ze Statutem Uniwersytetu Wrocławskiego, najstarszy wiekiem członek Senatu UWr.

Minister wygasił mandat powołując się na interpretację przepisów ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce. Minister zajął się sprawą na wniosek Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” na Uniwersytecie Wrocławskim. Według ministerstwa powodem wygaszenia mandatu jest realizacja przez prof. Wiszewskiego pod koniec 2020 roku trzech umów grantowych, na które nie miał wówczas zgody Rady Uczelni. Dodatkowe zarobki rektora są warunkowane taką zgodą. Rektor Przemysław Wiszewski otrzymał zgodę Rady Uczelni na dodatkową pracę w lutym 2021 r. Zgoda obejmowała całą kadencję.

Związkowcy o sprawie zawiadomili Ministra Edukacji i Nauki. Szef resortu 9 marca podjął decyzję o wygaśnięciu mandatu rektora. Według prawa, w ciągu trzech miesięcy powinny odbyć się nowe wybory dokańczające kadencję.

Dodała Joanna Molenda-Żakowicz

Pełnomocnik Dziekana ds. promocji i kontaktów z mediami