Efekt Marangoniego i jego ciekawe zastosowania

W poniedziałek 6 grudnia o godzinie 11.15 odbędzie się posiedzenie naukowe Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Fizycznego połączone z Seminarium Fizyki Politechniki Wrocławskiej.

Będzie na nim można posłuchać referatu pt. „Efekt Marangoniego i jego ciekawe zastosowania w optofluidyce i nie tylko”, który wygłosi prof. Andrzej Miniewicz z Katedry Inżynierii i Modelowania Materiałów Zaawansowanych Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.

Efektem Marangoniego nazywa się zjawisko przypowierzchniowych przepływów masy wywołanych gradientem napięcia powierzchniowego w cieczach. Jeśli przyczyną zmian napięcia powierzchniowego jest gradient ciepła to mamy do czynienia z efektem termokapilarnym a jeśli gradient koncentracji któregoś ze składników to jest to efekt solutokapilarny. Zjawisko to zaobserwował James Thomson (brat lorda Kelvina) w 1855 roku pisząc o dziwnym zachowaniu alkoholi obserwowanym, jako “łzy wina”. Wytłumaczył je włoski fizyk Carlo Giuseppe Matteo Marangoni w swojej rozprawie doktorskiej z 1865 roku.

Więcej informacji:

Dodała: Joanna Molenda-Żakowicz

Pełnomocnik Dziekana ds. promocji wydziału i kontaktów z mediami