Uczenie maszynowe w zastosowaniu do klasyfikacji gwiazd

Doktor Ewa Niemczura wraz z doktorantem Tomaszem Różańskim otrzymali w programie NVIDIA Academic Hardware Grant wydajny procesor graficzny, NVIDIA A100, wyspecjalizowany w obliczeniach naukowych i w pracy z głębokimi sieciami neuronowymi. Posłuży on do realizacji projektu ,,Deep learning in stellar spectra clusterisation and classification„, w którym naukowcy z naszego Uniwersytetu wykorzystają algorytmy uczenia głębokiego, żeby pogrupować gwiazdy na podstawie ich widm i poszukać nowych typów gwiazd, które być może ukrywają się w archiwach danych astronomicznych.

Wzmiankę o pracy Ewy Niemczury i Tomasza Różańskiego, można znaleźć także angielskojęzycznym katalogu naukowym Uniwersytetu Wrocławskiego, który ilustruje obszary badań prowadzonych na całym Uniwersytecie.

nvidia-grant

Każdy punkt na powyższym wykresie reprezentuje pojedyncze widmo. Widma do siebie podobne znajdują się na tym obrazie bliżej siebie, widma różne daleko od siebie. Gwarantuje nam to wykorzystany algorytm odpowiedzialny za redukcję wymiarowości: t-SNE. Znaleźć można tutaj około 180 tysięcy widm pochodzących z siedmiu spektrografów o wysokiej rozdzielczości: FEROS, UVES, HARPS, ESPRESSO, ELODIE, SOPHIE i ESPADONS. Na razie widoczne na wykresie grupy nie mają jeszcze żadnego fizycznego znaczenia, ale celem jest, żeby w przyszłości każda grupa i każdy kierunek na wykresie miał sens fizyczny.

Dodała: Joanna Molenda-Żakowicz

Pełnomocnik Dziekana ds. promocji wydziału i kontaktów z mediami