Valeriya Mykhaylova otrzymuje stypendium im. Maxa Borna

W tegorocznej edycji programu stypendiów prezydenta Wrocławia wpłynęło aż 175 wniosków. Wśród laureatów jest nasza doktorantka, Valeriya Mykhaylova, która otrzymała stypendium im. Maxa Borna.

Oto, co pani Valeriya Mykhaylova mówi o sobie:Photo_Mykhaylova

Urodziłam się w Chmielnickim na Ukrainie i w 2012 roku podjęłam studia na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. W ramach studiów I stopnia (2012–2015) byłam beneficjentką stypendium z projektu „Fizyka kluczem do sukcesu” (tzw. studia zamawiane) oraz uczestniczyłam w programie Erasmus+, studiując przez jeden semestr na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim. Pracę licencjacką pt. „Diagram fazowy w QCD” napisałam pod opieką prof. dr hab. K. Redlicha.
Od 2015 roku współpracuję z Panią dr hab. C. Sasaki, prof. UWr, pod której szczególną opieką napisałam pracę magisterską na temat własności transportowych materii silnie oddziałujących cząstek. Wyniki tej pracy stanowiły podstawę badań kontynuowanych przeze mnie na studiach doktoranckich.
W trakcie studiów II stopnia (2015–2017) prowadziłam aktywną działalność społeczno-organizatorską. Będąc przewodniczącą Koła Naukowego Fizyków „Migacz”, współorganizowałam i brałam udział w wielu konferencjach studenckich, przez kilka lat organizowałam również wydziałowy Bal Fizyka. Studia doktoranckie (2017 – w trakcie) podjęłam dzięki programowi stypendialnemu im. S. Banacha, prowadzonemu przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. W czerwcu 2018 r. brałam udział w prestiżowej szkole dla doktorantów ECT* „Doctoral Training School” w Trento we Włoszech.
W ramach studiów doktoranckich prowadzę badania parametrów transportu gorącej materii silnie oddziałujących cząstek. W szczególności obliczyłam współczynniki lepkości oraz przewodność elektryczną plazmy kwarkowo-gluonowej w zależności od rodzajów kwarków w układzie. Wyniki te były wielokrotnie przedstawiane na międzynarodowych konferencjach i zostały opublikowane w recenzowanych czasopismach naukowych.

Warto pamiętać, że w ubiegłych latach stypendium im. Maxa Borna otrzymali Krzysztof Graczyk (2004), Remigiusz Durka (2011) oraz Maciej Lewicki (2018).

Więcej informacji o stypendiach prezydenta Wrocławia znajduje się pod tym linkiem.

Dodała: Joanna Molenda-Żakowicz

Pełnomocnik Dziekana ds.  promocji wydziału i kontaktów z mediami