Kamienne kule z Kostaryki i pomiar prędkości dźwięku

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, mamy własny projekt złożony do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego pod tytułem „Kamienne kule z Kostaryki i pomiar prędkości dźwięku”.
Projekt dotyczy Bulwaru Fizyków składa się z 2 części:
  1. Wolno stojące obiekty prezentujących skały i materiały z Dolnego Śląska, które można obejrzeć, dotknąć i poczuć. Zakładamy formę kropel, kulistych kształtów jak w tytułowej Kostaryce. Obiekty chcemy ułożyć na planie Dolnego Śląska (w miejscu wydobycia) lub ułożyć z nich np. Układ Słoneczny.
  2. Zabawka fizyczna z opóźnionym dźwiękiem. Będzie to drugie z urządzeń na Bulwarze związane z akustyką, które pozwoli odwiedzającym dzieciom na zabawę z fizyką. Można będzie tu spróbować nawet sił w pomiarze prędkości dźwięku!

Stone_spheres_of_Costa_Rica._Reventazon_River_view

Kamienne kule z Kostaryki to monolityczne rzeźby w kształcie kul wykonane przez człowieka, odkryte na obszarze Kostaryki. Mają średnice od kilku centymetrów do ponad dwóch metrów. Największa ze znalezionych kul ma 2,4 m średnicy i waży ok. 16 ton. Lokalnie są nazywane Las Bolas, co dosłownie oznacza Kule. W 2014 wraz z prekolumbijskimi osadami wodzowskimi kamienne kule wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uważa się, że kule były wytwarzane w przedziale czasowym wynoszącym 1800 lat aż do XVI wieku przez rdzennych mieszkańców Kostaryki.

Wokół kamiennych kul narodziło się wiele mitów wynikających z ich pozornej doskonałości, usytuowania, w jakim je odnaleziono (wiele było ułożonych w linie, figury geometryczne, a inne były częściowo zakopane w ziemi) oraz ich struktury (niektóre są z głębokimi bruzdami). Niektóre opowieści mówią o schowanym wewnątrz kul złocie (wskutek czego wiele zniszczono). Podobnym opowieściom sprzyja fakt, że kamienne kule stanowią swojego rodzaju tajemnicę archeologiczną, gdyż w wyniku hiszpańskiej kolonizacji zaprzestano ich wytwarzania, a rdzenna ludność nie zostawiła po sobie żadnych jednoznacznych dowodów potwierdzających słuszność jakiejkolwiek teorii dotyczącej ich przeznaczenia. Według archeologów prawdopodobnie mogły one służyć jako świadectwo rangi w lokalnym społeczeństwie lub być rodzajem kalendarza do planowania upraw.

Głosować może każda osoba z PESELEM, która czuje się mieszkańcem Wrocławia.
Na wszelkie pytania dotyczące projektu chętnie odpowie dr hab. prof. UWr Maciej Matyka
Na zdjęciu: Kamienne kule w Kostaryce. Widok na rzekę Reventazon. Źródło: Wikimedia Commons
Dodała Joanna Molenda-Żakowicz
Pełnomocnik Dziekana ds promocji wydziału i kontaktów z mediami