Podsumowanie ósmej edycji mini-konferencji CFD

18. czerwca 2021 r. odbyły się na naszym Wydziale ósme warsztaty komputerowej dynamiki płynów (mini-konferencja CFD). Jest to cykliczna impreza organizowana przez WFiA UWr, a w zależności od edycji również we współpracy z Politechniką Wrocławską, ICM Uniwersytetu Warszawskiego oraz Państwowym Instytutem Geologicznym z Wrocławia.

W tym roku gościem specjalnym konferencji był dr Tomasz Bednarz (CSIRO, UNSW), który wygłosił wykład na temat symulacji magnetohydrodynamicznych.

Również w tym roku, wyjątkowo, do wygłoszenia swoich referatów zaprosiliśmy naszych dyplomantów z polskich ośrodków naukowych, mieliśmy gości z Warszawy, Krakowa oraz, oczywiście, z Wrocławia (Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Wrocławski).

Omawiane tematy dotyczyły głównie obliczeń numerycznych, metod Gazu Sieciowego Boltzmanna, metod objętości skończonych, aplikacji w przemyśle oraz badań podstawowych, w tym np. problemów ocieplenia klimatu, a nawet przepływu krwi przez naczynia krwionośne. Wszystko pod szyldem CFD – komputerowej dynamiki płynów.

Dyplomanci, zarówno na poziomie licencjatu, prac magisterskich oraz doktoratu, stanęli na wysokości zadania i zaprezentowali się świetnie. Dlatego w przyszłych latach planujemy rozszerzyć standardowy program imprezy o wystąpienia dotyczące prac dyplomowych. Zapraszamy do udziału za rok!

Film przedstawia dwuwymiarową symulację przepływu przez układ szczelin stworzonych na bazie słynnego zdjęcia A. Einsteina. Symulacja przeprowadzona została metodą Gazu Sieciowego Boltzmanna. Płyn porusza się z góry na dół w polu grawitacyjnym. Do wykonania filmu wykorzystany został kod stworzony w zakładzie Informatyki Stosowanej i Systemów Pomiarowych.

Dodała: Joanna Molenda-Żakowicz
Pełnomocnik Dziekana ds. promocji i kontaktów z mediami