Badanie własności warstwy pentacenu

Własności warstw pentacenu (PEN, C22H14) zostały omówione w pracy pt. „Au(100) as a Template for Pentacene Monolayer” opublikowanej 20 kwietnia 2021 r. w czasopiśmie Molecules 2021, 26(8), 2393 przez Trembułowicza, Sabik i Grodzickiego (tutaj link do dostępu publicznego).

Autorzy prezentują wyniki badań, w których jedna ze ścian krystalograficznych złota została użyta jako matryca do osadzenia warstwy cząsteczek pentacenu. Wybrana powierzchnia jest geometrycznie gładka, jednak w temperaturze pokojowej (RT) ulega przebudowie do pseudo-heksagonalnej fazy tworzącej „fałdy” o szerokości ~1,44 nm (wielkość porównywalna z długością PEN). Rozbudowana rekonstrukcja powierzchni sprawia, że określenie właściwości strukturalnych jej kontaktów z warstwami adsorpcyjnych, np. adatomów, cząsteczek, jest nietrywialnym zadaniem.

Badania wykonane z wykorzystaniem skaningowego mikroskopu tunelowego (STM) przeprowadzone w warunkach ultra-wysokiej próżni i w RT ujawniły dwa sposoby samo-organizacji cząsteczek: w poprzek i wzdłuż„fałd”. W pierwszym przypadku na obrazach STM zaobserwowano jednolitą warstwę, która nie odzwierciedla charakterystycznych „fałd” matrycy. W drugim, zaobserwowano że cząsteczki odtwarzają cechy podłoża układając się w warstwę modulowaną.

Na ilustracji poniżej ukazane są zdjęcia zaobserwowanych struktur (kliknij na ilustrację, żeby zobaczyć powiększenie; ©Trembułowicz, Sabik & Grodzicki).

20210612_art22

Dodała: Joanna Molenda-Żakowicz
Pełnomocnik Dziekana ds. promocji i kontaktów z mediami