Publikacje Wydziału w roku 2021

Publikacje naukowe pokazują doskonałość naukową naszego Wydziału i są fundamentem realizowanej przez nas pracy badawczej, dlatego warto się nimi chwalić. Od początku roku 2021, pracownicy, doktoranci i studenci Wydziału Fizyki i Astronomii opublikowali 48 prac naukowych. Ukazały się one w 29 różnych czasopismach (zobacz Ilustracja 1), przy czym najczęściej wybieranymi były: Physical Review D i Acta Physica Polonica B Proceedings Supplement (siedem publikacji w każdym z czasopism), Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (sześć publikacji) i European Physical Journal A (trzy publikacje).

Wartość średnia Impact Factor czasopism, w których prace te zostały opublikowane, wyniosła 3.15, zaś mediana, 2.95. Maksimum IF wyniosło 7.95 (zobacz Ilustracja 2).

Wykres słupkowy na Ilustracji 3 pokazuje, ile publikacji o danej punktacji zostało opublikowanych przez każdy z Instytutów (IA = Instytut Astronomiczny, IFD = Instytut Fizyki Doświadczalnej i IFT = Instytut Fizyki Teoretycznej). Wykresy mozaikowe pokazują natomiast jaki jest udział czasopism o danej punktacji w całkowitej liczbie publikacji każdego z Instytutów (zobacz Ilustracja 4) oraz jaki jest udział poszczególnych Instytutów w całkowitej liczbie publikacji o danej punktacji (zobacz Ilustracja 5).

Odczytując te wykresy należy zwrócić uwagę na to, że wartości zerowe są na nich zaznaczone cienką kreską. Np. na pierwszym z tych wykresów (Ilustracja 4) widać, że Instytut Astronomiczny i Instytut Fizyki Doświadczalnej nie mają publikacji za 20 punktów zaś Instytut Fizyki Doświadczalnej i  Instytut Fizyki Teoretycznej nie mają publikacji za 200 punktów. W każdej z kolumn prostokąt o największym polu oznacza największy udział. Pola prostokątów sumują się do 100% dla danego Instytutu (Ilustracja 4) lub punktacji (Ilustracja 5).

il1 il2 il3 il5 il4
Ilustracja 1 Ilustracja 2 Ilustracja 3 Ilustracja 4 Ilustracja 5

W kolejnych komunikatach będę przedstawiać opisy wyników naukowych przygotowane przez autorów publikacji, które ukazały się od początku roku 2021. Następne komunikaty będą dotyczyć opisów publikacji ukazujących się na bieżąco oraz, rzadziej, podsumowań podobnych od niniejszego.

Joanna Molenda-Żakowicz

Pełnomocnik dziekana ds promocji Wydziału i kontaktów z mediami