kontakt

Wydział Fizyki i Astronomii,
pl. Maxa Borna 9,
50-204 Wrocław,

Sekretariat Instytutu Fizyki Teoretycznej
tel.: 71 375 94 08
71 375 95 66, 71 375 92 86

Sekretariat Instytutu Fizyki Doświadczalnej
tel. 71 375 93 02

Sekretariat Instytutu Astronomii
tel.: 71 337 80 60, 71 372 93 73, 71 337 80 61

Dziekanat
tel.: 71 375 94 04

godziny otwarcia dziekanatu:
9:00-13:00
(w środy nieczynny)

Pokazy, eksperymenty i prelekcje już wkrótce na Festiwalu Nauki


Imprezy będą odbywać się m.in. we wrocławskich ośrodkach Wydziału przy pl. Maksa Borna 9 oraz w obserwatorium przy ul Kopernika 11. Działania przeprowadzą pracownicy naukowi i dydaktyczni Wydziału oraz zaproszeni goście.

Wśród przewidzianych wydarzeń odbędzie się w tym roku m.in. posiadający wieloletnią renomę „Cyrk Fizyczny” prowadzony przez prof. Ewę Dębowską. Dla osób ciekawych odnalezienia granic polecam wykład „Od Galaktyki do Atomu” dra hab. Marka Nowickiego. Tych natomiast, którzy skorzy są do odkrywania innych, bardziej „ludzkich” tajemnic zachęcam do udziału w wykładzie „Stare i nowe metody utajniania informacji” dra hab. Marka Mozrzymasa.

Najmłodszych zapraszają astronomowie na cykl spotkań „co można zobaczyć na niebie?", podczas którego w uniwersyteckim planetarium można będzie dojrzeć, co tam z nieba do nas mruga (bez względu na aurę na zewnątrz) oraz na warsztaty dla dzieci „Marsjańskie wędrówki”. Nieco starszych sympatyków tajemnic kosmosu zapraszamy na wykład dra Zbigniewa Kordylewskiego z PAN, który pomoże nam przekonać się „Czy każdy może polecieć w kosmos?”

W tym roku w sposób szczególny pojawiły się pośród propozycji spotkania ukazujące bliskość fizyki innym dziedzinom wiedzy, czego znamienitym przykładem będzie wykład dr hab. Katarzyny Sznajd-Weron pt. „Dogadamy się, czy nie - czyli co ma fizyka do socjologii?

Po raz pierwszy także w naszej historii zdecydowaliśmy się na realizację wydarzenia wiodącego „Muzyka sfer niebieskich”. W jego skład wchodzi cykl imprez zawierających koncert orkiestry symfonicznej PSM Podwale, który poprowadzi dr Artur Wróbel, wernisaż oraz wystawę fotograficzną kosmonautów NASA, w której przygotowaniu wsparł nas skutecznie Konsulat USA w Krakowie, a także wykład i pokazy z zakresu dźwięków, do których współorganizacji dołączył koordynator uczelniany i Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, a które poprowadzą jej pracownicy dr Andrzej Wolański i mgr inż. Marcin Kaczmarek. Eksperymentami zajmie się również dr Wojciech Gańcza, którego pomysły prezentacyjne sięgające czasem granic chaosu wspierać będzie w charakterze asystentki Jego latorośl – Kaja Gańcza (uczennica gimnazjum).

Nadto opowie nam o kosmicznych niewypałach i absurdach w sadze Gwiezdnych Wojen G. Lucasa dr Ewa Pawelec (Uniwersytet Opolski). Wykładem inaugurującym będzie nietypowo przedstawiona historia podboju kosmosu oparta o doświadczenia NASA, którą przedstawi dr hab. Paweł Rudawy prof. UWr.

Integrując powyższe wykłady w jednej przestrzeni tworzymy wydarzenie multimedialne generowane jednak tym razem przez rzeczywistych autorów w realnej przestrzeni, a nie jedynie kreowany przez maszyny cyfrowe w świecie wirtualnym.


Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji na stronach:

Program XII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki:

http://www.festiwal.wroc.pl/2009/index.php?c=events&year=2009&do=toc

Wydarzenie wiodące „Muzyka sfer niebieskich”:

http://www.festiwal.wroc.pl/2009/index.php?c=events&year=2009&do=searchresult&category=302

C. Juszczak © 2010-2013 - Wydział Fizyki i Astronomii, Uniwersytet Wrocławski